Kolem a dokola Thasosu s Erasmem+

 

 

 

 

Ve druhé polovině května jsme s Erasmem vzali 6 kluků z 9H do Řecka na krásný ostrov Thasos. Nabalili jsme do kufru plavky (protože jsme nezměrní optimisté) a tolik darů a ochutnávek pro naše hostitele, že bychom to na ostrově týden přežili nejspíš i bez té plné penze. Na letišti v Soluni jsme se sešli se šesti parťačkami z Litvy, takže mezinárodní družení začalo už v autobuse cestou na trajekt. Turci přijeli bez dětí a je zázrak, že vůbec přijet mohli alespoň učitelé. Naše partnerská škola v Hatay je momentálně v ruinách po jarním zemětřesení a žáci a jejich rodiny řeší úplně jiné problémy. Držíme jim palce. 

Tématem celé mobility byla “Zahrada” – tedy místní ekosystémy a místní produkty. Proto jsme táhli kufry nabalené vším možným. Jablka, chléb, brambory a řepkový olej by naše hostitele asi moc neuchvátily, a tak jsme vsadili raději na něco trochu víc pro děti. Sušenky Opavia, čokolády a bonbony Orion a samozřejmě Kolonády. Kluci profesionálně odprezentovali základní údaje o našem městě, škole a okolním životním prostředí a všem svým vystoupením vytřeli zrak. Jsme na ně nezřízeně pyšní! Zároveň si ale zaslouží pochvalu celá 9H, která na prezentaci společně pracovala několik týdnů před odjezdem. Nebyli jsme sami, kdo přivezl ochutnávku. Nacpali jsme se chlebem a klobásou z Litvy, řeckými olivami a medem a přičuchli k tureckému olivovému oleji. Na školním pozemku jsme založili i malou zahrádku. Do kufrů se nám totiž vešla i semínka českých bylinek a kytiček. Jestli přežijí řecké podnebí, tím si jistí ale tak moc nejsme. 

Řecký tým připravil program perfektně. Ve škole nás přivítala školní kapela, mohutný hlas pana ředitele se krásně hodil k dojemnému proslovu. Na skok se zastavil i starosta. Rodiče pro nás navařili a napekli neuvěřitelné množství dobrot, že se to ani všechno nedalo sníst. Tím nastavili laťku celému týdnu a udělali čest tradiční řecké pohostinnosti. Po týdnu na Thasosu jsme si málem museli kupovat o číslo větší kalhoty. 

Kluci vyrazili reprezentovat do rodin na soukromé večeře se svými řeckými spolužáky. Podle fotek, které posílali do společné skupiny, to vypadalo na velký úspěch. Ani obě učitelky neostrouhaly. Na večeři je přijal jeden z učitelů ve svém domě ve starobylé podhorské vesničce. Byl to kouzelný večer. 

Ale zpátky k práci, na Thasos jsme přece vyrazili za poznáváním. V programu nechyběly návštěvy místních výrobců olivového oleje a medu. Vyzkoušeli jsme si práci na hrnčířském kruhu a poučili jsme se o úloze moře jako zdroje obživy i o vlivu turismu na život na ostrově. Na cestě kolem ostrova jsme viděli následky lesního požáru a dozvěděli jsme se něco o tom, jakou roli hrají lesní požáry v místním ekosystému. Uf… Nestačí? Můžeme přihodit ještě trochu z kultury a historie, například návštěvu ženského kláštera Archangelou nebo cestu na pevninu k antickým vykopávkám Filippi. Starověkou historií oplývá i samotné město Limenas, ve kterém stojí naše partnerská škola. 

Počasí o program se poslední den konečně shodli a nechali nás na pár hodin uležet na pláži. Kluci si to po týdnu vzorné reprezentace zasloužili, a i když bylo moře ještě dost studené, na chvíli jsme tam vlezli všichni. Na stejné pláži nás večer čekala už jen rozlučková párty a ukládáním památek do časové kapsle. Kapsle bude uschovaná ve škole na deset dalších let a my doufáme, že se do té doby ještě několikrát vrátíme. 

Na Thasosu se nám moc líbilo. Lidé jsou tu milí, jídlo skvělé a příroda i památky se tu perfektně doplňují. Děkujeme.